SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İNGİLİZCE DİL SINAVLARI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 29 Haziran 2012 tarihinde yayınlanan genelge sonrasında Hava Aracı Bakım Personeli olarak çalışan ya da çalışacak personellerin İngilizce dil yeterliliklerini Resmi Sınav Sonucu ile belgelemesi gerekmektedir.


Hava bakım aracı personellerinin katılması zorunlu olan bu sınav, CEFR (Common European Framework of Reference for Languages)yeterlilik seviyelerinden en az A2 seviyesinde olmalıdır.


Hava bakım aracı kalite denetçisi olarak çalışacak olan personellerden en az A2 seviyesinde İngilizce yeterliliği aranırken, Teorik ve Pratik eğitmen olarak yetkilendirilen ya da yetkilendirilecek olan personellerin ise CEFR seviyelerinden en az B1 seviyesinde İngilizce yeterliliğine sahip olması gerekmektedir.


Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından Yayınlanan Genelgeyi Aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. http://web.shgm.gov.tr/doc5/dily2.pdf


CEFR A2 LEVEL İNGİLİZCE SINAVI:

Sınav Bölümleri:
Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme, olmak üzere toplam 4 bölümden oluşmaktadır.

Sınav Süreleri: A2 Seviyesindeki Sınavın Okuma ve Yazma Bölümleri 45 dakika, Konuşma ve Dinleme bölümleri ise 8 dakika sürmektedir. A2 Sınavının Toplam süresi: 53 dakikadır. ( 45 + 8 )

Sınav Sonuçlarının Açıklanma Süreleri: Konuşma ve Dinleme Sınavları aynı gün sınavdan 1 saat sonra açıklanmaktadır. Okuma ve Yazma Bölümleri ise ortalama 4 Hafta içinde açıklanmaktadır.


CEFR B1 LEVEL İNGİLİZCE SINAVI:

Sınav Bölümleri:
Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme, olmak üzere toplam 4 bölümden oluşmaktadır.

Sınav Süreleri: B1 Seviyesindeki Sınavın Okuma ve Yazma Bölümleri 90 dakika, Konuşma ve Dinleme bölümleri ise 8 dakika sürmektedir. B1 Sınavının Toplam süresi: 98 dakikadır. ( 90 + 8 )

Sınav Sonuçlarının Açıklanma Süreleri: Konuşma ve Dinleme Sınavları aynı gün sınavdan 1 saat sonra açıklanmaktadır. Okuma ve Yazma Bölümleri ise ortalama 4 Hafta içinde açıklanmaktadır.


SINAV TARİHLERİ:

 

K.Maraş ve G.Antep Sınav Tarihi : 05 Kasım 2013

İstanbul Sınav Tarihi : 06 Kasım 2013

Ankara Sınav Tarihi : 07 Kasım 2013


SINAV ÜCRETLERİ:

CEFR A2 Seviye İngilizce Sınavı: 390 TL

CEFR B1 Seviye İngilizce Sınavı: 430 TL

 

Sınavlarımız CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) ile uyumlu ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün European Aviation Safety Agency tarafından kabul edilmektedir.

Hava bakım aracı personellerinin katılması gerekli olan A2 ve B1 Seviye İngilizce yeterlilik sınavları her ay İstanbul ve Ankara Sınav Merkezimizde uygulanmaktadır.

Pasifik Sınav Merkezinde CEFR A2 ve CEFR B1 Seviye Dil Sınavlarına yönelik İngilizce eğitim verilmektedir.


Sınav kaydı için web sitemizde bulunan kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir. Ardından sınav danışmanlarımız sizinle iletişime geçerek, kayıt işleminizi tamamlayacaklardır.


Pasifik Sınav Merkezi